Zupa meksykańska z ciemnej fasoli

cepolina.com

Składniki na zupę z ciemnej fasoli:

  • 500 g czerwonej, brązowej lub czarnej fasoli
  • 1 główka czosnku
  • 1 cebula
  • 1 czerwona papryka (słodka)
  • 1 pomidor
  • sól, pieprz
  • oliwa z oliwek

__

Ta meksykańska zupa – sopa de frijol – jest pożywnym, bardzo popularnym praktycznie jednogarnkowym daniem kuchni latynoamerykańskiej, ulubionym przez wegetarian i osób przestrzegających innych diet eliminacyjnych. Znakomicie wzbogaci domowe menu w warzywa strączkowe, nadzwyczaj obfitujące w białka roślinne, witaminy (głównie z grupy B), niezbędne aminokwasy, a także błonnik pokarmowy.

__

  1. Wieczorem fasolę dokładnie płuczemy, zalewamy letnią przegotowaną wodą i zostawiamy do namoczenia na całą noc (12 godzin).
  2. Rano doprowadzamy fasolę do wrzenia w tej samej wodzie, w której moczyła się przez noc, razem z główką czosnku (można dodać ją w całości, zgniecioną, lub obraną), zostawiając na boku 2 ząbki.
  3. Intensywnie gotujemy przez 10-15 minut bez przykrycia, dzięki temu ulotnią się szkodliwe i ciężkostrawne związki, które sprawiają, że wiele osób niesłusznie unika dań ze strączków.
  4. Następnie zmniejszamy ogień i gotujemy pod przykryciem na małym ogniu do miękkości, czyli ok. 1,5 do 2 godzin, od czasu do czasu delikatnie mieszając, aby nic się nie przypalało. Pilnujemy, aby nie zabrakło wody, w razie potrzeby dolewając odpowiednią ilość.
  5. Dodajemy sól do smaku i gotujemy jeszcze 10 minut.
  6. Gdy zupa trochę przestygnie, nabieramy 1 szklankę fasoli do miksera i miksujemy. Powstałą pastą zagęszczamy zupę.
  7. Na patelni na oliwie z oliwek smażymy poszatkowaną cebulę i pozostałe 2 ząbki czosnku drobno posiekane dopóki cebula się zeszkli, ale nie zbrązowieje. Dodajemy pokrojoną w drobną kostkę czerwoną paprykę i smażymy dalej, aż będzie miękka. Na koniec dodajemy poszatkowany pomidor i znowu smażymy parę minut, aż zmięknie.
  8. Zawartość patelni dodajemy do zupy (bez miksowania).
  9. Próbujemy i w razie potrzeby doprawiamy solą i pieprzem do smaku.

__

Wskazówki:

  1. Można na talerzu polać kapką śmietany dla kontrastu, posypać świeżą pokrojoną w kostkę cebulą, posiekaną natką pietruszki lub kolendry oraz startym białym (tradycyjny sposób podania) lub żółtym (sposób tex-mex) serem. Podawać z grzankami majerankowymi (na patelni na podgrzaną oliwę z oliwek sypiemy płaską łyżkę majeranku, dodajemy pokrojony w kostkę chleb i smażymy do chrupkości).
  2. Intensywne  gotowanie w temperaturze nie mniejszej niż 100°C przez co najmniej 10 minut jest zalecane zawsze przy każdym rodzaju fasoli, a przy rodzajach ciemnych jest konieczne ze względu na wyższe stężenie trującej fitohemaglutyniny. Dzięki temu danie będzie lżej strawne i łatwiej przyswajalne, a przede wszystkim całkowicie bezpieczne.

Dodaj komentarz